Doména a webhosting sú dve základné veci, ktoré potrebujete na to aby ste mohli umiestniť váš web na internet. Predstavte si doménu ako adresu na ktorej sa nachádza vaša webstránka. Je to ako pozemok na ktorom postavíte dom. Webhosting je služba, ktorú poskytujú hostingové spoločnosti, ktoré prenajímajú server, na ktorý môžete vašu stránku umiestniť a z ktorého bude dostupná pre ľudí. Tieto dve veci potrebujete čo najkvalitnejšie, aby sa vaša webstránka nachádzala na čo najlepšej adrese a aby bola pre ľudí stále dostupná. V tomto článku zo série Ako Vytvoriť Webstránku, ktorá vám aj zarobí sa dozviete ako si vybrať najlepší názov domény.
Ako si vybrať doménu
Teraz keď viete, akú webstránku chcete, aký účel má spĺňať a aký obsah na nej bude, môžete pre ňu vybrať adekvátnu doménu na ktorej ju postavíte. Výber správnej domény je veľmi dôležitý, pretože je to adresa na ktorej ľudia nájdu vašu webstránku.
Čím lepšiu doménu budete mať tým lepšiu a kvalitnejšiu návštevnosť získate a samozrejme medzi kvalitnou a nekvalitnou doménou je viacero dôležitých rozdielov, ktoré by ste nemali podceňovať. Aké kritéria by teda mala splňať kvalitná doména?Názov
Názov
Vaša stránka môže mať názov, aký len chcete(ak je taká doména voľná), ale najlepší nazov by mal byť taký, ktorý bude vyjadrovať podstatu webstránky. Ideálna doména by mala byť jednoduchá, taká ktorú si návštevník ľahko zapamätá, a mala by súvisieť s produktom alebo službou ktorú ponúkate.
Ak má webstránka mať profesionálny charakter, vyberte si nejaký profesionálny názov, ak humorný, tak môžete použiť humorný názov a podobne. Záleží to od zamerania stránky, a ak si chcete vymyslieť nejaké zaujímavé meno, kľudne popustite uzdu svojej fantázií.
Dbajte iba na to, aby bol názov výstižný, jednoduchý, ľahko zapamätateľný, dobre vyzerajúci(bez 4 pomlčiek a čísiel), aby sa dal dobre vyslovovať a prípadne, aby ste ho mohli použiť pri budovaní značky.
Kľúčové slová v doméne
Nikdy nie je na škodu, keď doména obsahuje kľúčové slová, na ktoré chcete webstránku optimalizovať. Vyhladávače ako napríklad Google použivajú pri vyhľadávaní výsledkov aj doménu, takže ak máte relevantnú doménu, je to výhoda pri optimalizácií stránky(SEO) o ktorej si povieme neskôr.
Výhodou kľúčových slov v doméne je aj kľúčové slovo v odkazoch z iných stránok. Ak odkaz, ktorý smeruje na váš web z iného webu obsahuje vaše hlavné kľúčové slovo (a majiteľ druhého webu na vás odkazuje s celou url), je to výhoda pre SEO. Pretože taký odkaz bude mať trochu vyššiu váhu, ako odkaz bez kľúčového slova.
A takisto návštevník vašej stránky si váš názov zapamätá skôr, alebo na neho vo vyhľadávači klikne skôr, keď ho zaujme doména, respektive uvidí, že doména obsahuje slovo zamerané na tému, ktorá ho zaujíma.
Koncovka domény
Je veľa domén s rôznymi koncovkami, ktoré môžete použiť, ale ak chcete robiť webstránku pre Slovensko, tak najlepšia koncovka je .sk. Samozrejme sa môže stať, že .sk doména, ktorú chcete bude obsadená. Vtedy môžete použiť aj rôzne iné koncovky ako .com, .net, .org, alebo aj iné. .Com je najpoužívanejšia doména na svete a s príchodom rôznych zahraničných webov a sociálnych sieti, si ľudia na Slovensku trochu zvykli aj na .com, takže kľudne môžete použiť .com, alebo .net domény namiesto nejakých dlhých pomlčkových .sk domén, alebo .sk domén zo zbytočnými slovami navyše.
Pomlčky v doméne
Doména s pomlčkami, alebo bez? Ak sa vaša doména skladá s dvoch, alebo viacerých slov, v niektorých prípadoch je lepšie použiť pomlčku. To sú iba ojedinelé prípady, kedy je doména zle čitateľná buď ľudským okom, alebo pre vyhľadávače. Môže to byť v prípade slov, ktoré sa miešajú a spolu vytvárajú nejaké iné slová, ktoré by robot vyhľadávača, alebo človek nemusel dobre prečítať.
Príkladom môže byť doména ASsport.sk, ktorú môže vyhľadávač, ale aj ľudia vidieť ako “ass port” Alebo tiež v prípade, že doména, ktorú chcete je už obsadená, ale verzia s pomlčkou je voľná. Vtedy je lepšie použiť v doméne pomlčku, alebo si vybrať inú doménu.
Najideálnejšie je zaregistrovať obidve verzie domén s pomlčkou aj bez pomlčky a jednu z nich presmerovať na tu druhú. Pomlčkové domény sú spravidla menej cenné, pretože nevyzerajú tak dobre a návštevník vašej webstránky si nemusí pomlčku zapamätať.
Ak nemáte aj bezpomlčkovú doménu, môžete tak prichádzať o nejakých návštevníkov, ktorí doménu zadávajú do prehliadača a na pomlčku zabudnú. Čo sa týka optimalizácie pre vyhľadávače, tak medzi pomlčkovými a bezpomlčkovými doménemi nieje žiadny rozdiel. Roboty vyhľadávačov vedia prečítať(až na nejaké zanedbateľné % v prípade miešania slov uvedenom vyžšie) slová spojené v doméne, takže sa o to nemusíte báť.
Vzhľad a výslovnosť domény
Niektoré domény už na prvý pohľad nevyzerajú dobre, pretože buď na nich nepasujú dokopy slová, alebo majú zbytočné pomlčky, čísla a podobne. Niektoré domény sa zase môžu zle vyslovovať, alebo znieť. Preto si doménu napíšte na papier a skúste ju nahlas vysloviť. Vaša doména môže byť na vizitkách, alebo ju môžete hovoriť napríklad do telefónu a preto je dobré, aby vyzerala a znela dobre a zrozumiteľne.
Myslite na vašu značku
Pri výbere domény by ste mali zvážiť aj to či ju nechcete použiť ako značku. Doména je názov webu a tým pádom reprezentuje web, alebo nejakú službu, alebo produkt. Dôležitosť značky pre biznis snáď ani netreba rozoberať a preto pri výbere domény pre nejaký web zvážte aj túto možnosť.
Značka je niečo špecifické iba pre váš web, niečo čo keď ľudia uvidia ako napríklad logo, dizajn, farby, doména atď, hneď si to spoja s vašim webom, s vašim produktom, alebo službami. Ak budete mať značku, tak si vaši návštevníci vašu stránku na základe toho lepšie zapamätajú a dobrá doména je pri internetovom biznise neoddeliteľnou súčasťou budovania značky. Tak ako názov firmy.
Ako a kde si zaregistrovať doménu
Pri výbere domény pre vašu webstránku, blog, alebo iný internetový projekt zvážte tieto kritériá. Jednoducho povedané vaša doména by mala byť výstižná, jednoduchá a dobre čitateľná a najlepšie keď obsahuje kľúčové slovo, alebo slová na ktoré je vaša stránka zameraná. Keď je to napríklad tenis, tak najlepšia je tenis.sk, alebo tenisblog.sk atď…
Doménu si môžete zaregistrovať u websupport.sk, čo je jeden z najlepších a najväčších registrátorov na Slovensku. Poskytujú aj webhosting(takisto jeden z najlepších hostingov) takže môžete mať doménu aj hosting pod jednou strechou.
Registrácia domény je veľmi jednoduchá a netreba na to žiadny špeciálny návod. Jednoducho prídete na stránku registrátora (napríklad websupport) napíšete názov domény, ktorú chcete a ak je voľná prejdete procesom registrácie, ktorým vás prevedie registrátor.
V ďalšom článku sa pozrieme na to ako si vybrať web hosting pre váš web.
Ďalšie články
Ako Zarobiť Na Podcastingu
Čo To Sú PLR Produkty A Ako S Nimi Môžete Zarobiť Peniaze
Ako Zarobiť Peniaze Na Dropshippingu