29 mája, 2024

AkoZarobiť.sk

Ako zarobiť, ušetriť a zhodnotiť peniaze…

Ako Zarobiť Koučovaním

Máte odborné znalosti v nejakej oblasti? Ak áno, tak ich môžete premeniť na peniaze tak, že budete pomáhať iným ľuďom – poskytovaním osobných konzultácií, alebo koučingom.

Existuje množstvo oblastí v ktorých ľudia potrebujú poradiť, alebo získať informácie od odborníka. Vy môžete byť odborníkom v danej oblasti na ktorého sa budú ľudia obracať.

V akej oblasti, to je len na vás, ale mala by to byť oblasť v ktorej máte dostatočné množstvo skúsenosti na to, aby ste mohli pomôcť iným ľuďom. A samozrejme by to mala byť oblasť v ktorej má problémy, alebo potrebuje poradiť dostatočné množstvo ľudí.

Výhodou tohto spôsobu internetového zarábania je flexibilita. Vy si určíte cenu vašich služieb, vašu pracovnú dobu, a vaše služby môžete poskytovať viacerými spôsobmi. Napríklad cez telefón, skype, email, alebo video.

Ako sa stať koučom

Na poskytovanie konzultácií, alebo koučingu si potrebujete najskôr vybudovať meno a autoritu – vašu značku. Nikto si vás nenajme kým nedokážete, že ste v danej oblasti odborník a to dokážete iba dlhodobým budovaním svojho mena.

Začnite tým, že si vytvoríte vlastný blog na ktorom budete radiť ľuďom zadarmo. Nemusí to však byť zadarmo, lebo váš blog môžete okrem toho monetizovať inými spôsobmi. Viac o tom sa dozviete v príručke ako vytvoriť zarábajúcu webstránku v siedmich krokoch.

Navštivujte takisto diskusné fóra v danej oblasti a zapájajte sa do diskusií v ktorých pomôžete ľuďom.

S ľuďmi ktorí potrebujú vaše služby sa môžete spojiť cez sociálne médiá ako facebook, twitter, linkedin, či youtube. Všetko je to o budovaní vašej reputácie a mena a povedomia o vašom biznise a službách.

Na slovensku existujú nejaké knihy o koučingu (môžete ich nájsť cez google, alebo v kníhkupectve), ale nenašiel som žiadnu o tom ako vybudovať koučingový biznis. Existuje však jedna dobrá v angličtine – Start Your Own Coaching Business od Monroe Mann. Môžete ju kúpiť napríklad cez amazon.com.

V prípade, že sa chcete dostať na profesionálnu úroveň, môžete získať certifikáty od asociácie koučov. Viac informácií o koučingu nájdete na stránke icf.sk, alebo koucovia.sk.

Vytvorte koučingový program

Pri tomto biznis modeli zarobíte peniaze rovnako ako v predchadzajúcom spôsobe využitím vašich odborných znalostí z určitej oblasti na ktorú sa zameriavate.

Tento spôsob môže podľa názvu vyzerať podobne ako predchádzajúci, ale rozdiel je v tom, že v tomto prípade je základom predaj infoproduktu (video kurz, webinárškolenia, predaj) a až následne poskytovaný osobný koučing.

Výhodou oproti samotnému predaju infoproduktov, alebo samotným konzultáciam je to, že tento spôsob kombinuje potenciál dvoch profitabilných biznisov do jedného s ktorým môžete zarobiť viac peňazí a navyše zarábať pasívny príjem.

Je to takisto efektívny spôsob ako pomôcť viacerým ľuďom naraz a dôkladne, pretože predávate kvalitné informácie v podobe inforproduktu, ale navyše pomáhate ľuďom individuálne.

Ako začať s vytvorením koučingového programu

Za predpokladu že už poskytujete konzultácie, najskôr musíte vytvoriť inforprodukt, ktorý bude riešiť nejaký problém, alebo potrebu vašich zákazníkov. Povedzme, že sa zaoberáte finančným poradenstvom. Vytvoríte príručku (napríklad ebook, alebo video) pre plánovanie financií, ktorá bude obsahovať témy ako sporenie, poistenie, investovanie a podobne.

Čím kvalitnejší produkt to bude a čím väčšiu reputáciu budete mať, tým za vyššiu cenu ho môžete predávať.

V každom prípade by to mal byť produkt vysokej kvality, ktorý budete predávať za prémiovú (vysokú) cenu. Tú si môžete dovoliť preto, lebo okrem kvalitného produktu budete poskytovať aj osobné konzultácie. Pre ľudí majú také informácie a dodatočná osobná konzultácia cenu zlata a preto takýto produkt môže stáť aj niekoľko stoviek eur.

Potom tento produkt predáte obmedzenému množstvu ľudí a pozvete ich na seminár, alebo webinár (seminár cez internet) na ktorom sa ľudia budú môcť pýtať otázky, ktoré ich zaujímajú, prípadne riešiť konkrétne problémy.

V prípade, že zatiaľ neposkytujete žiadne konzultácie, začnite pracovať na budovaní vášho mena/značky rovnako ako pri predchadzajúcom spôsobe.

Ako som spomenul, je to o tom skĺbiť tvorbu a predaj infoproduktov a pridať hodnotu následným poskytovaním osobných konzultácií. Takže základ je vedieť vytvoriť a predať kvalitný inforprodukt a následne poskytovať konzultácie pre ľudí, ktorí to potrebujú.

Na to vám opäť odporúčam knihu od Monroe Mann – Start Your Own Coaching Business. Je to náročnejší biznis ako iba predaj infoproduktov, alebo iba samotné konzultácie, ale takisto vám prinesie viac.