30 mája, 2024

AkoZarobiť.sk

Ako zarobiť, ušetriť a zhodnotiť peniaze…

Ako Zarobiť Na Podcastingu

Určite ste už počuli výraz podcasting. Podcasting je niečo ako blogovanie hovoreným slovom. Rozdiel oproti obyčajnému blogu je v tom, že namiesto článkov publikujete na vašom blogu audio nahrávky.

V zahraničí je to profitabilný biznis, no na Slovensku zatiaľ nie je podcasting veľmi rozšírený, ale práve to môže byť príležitosť pre Vás.

Je to veľmi jednoduché a jediné čo na to potrebujete je vybavenie na nahrávanie, upravovanie a publikovanie zvukových nahrávok.

Samozrejme potrebujete vedieť dobre rozprávať a hlavne mať o čom rozprávať- čiže vybrať si dobrú oblasť zamerania, tému. Výhodou pre vás je keď máte dobre znejúci hlas.

Predstavte si to ako šou z rádia, ibaže zameranú na nejakú konkrétnu oblasť, tak ako blog. Keď budete mať dobrú návštevnosť, čo si môžete na internete a sociálnych médiách vybudovať veľmi rýchlo, tak s podcastingom môžete zarobiť peniaze viacerými spôsobmi.

Podobne ako pri klasickom blogu, úspešnosť tohto biznisu závisí od oblasti na ktorú sa zameriate, kvalite publikovaného obsahu a na marketingu.

Ako rozbehnúť váš podcast

Prvým krokom k úspešnému podcastingu je sa o tom dozvedieť čo najviac a zistiť čo k tomu potrebujete a ako to robiť správne.

Navštívte stránku http://podcastanswerman.com/learn-how-to-podcast/, kde nájdete návody na to ako to robiť profesionálne a ako s podcastingom zarobiť peniaze. Je to v angličtine, ale ak to nie je pre vás problém, tak tam nájdete všetko čo potrebujete vedieť o tomto biznise.

Keď neviete po anglicky, tak vám odporúčam si prečítať knihu Stručný sprievodca: Podcasting, ktorú nájdete v kníhkupectvách aj na Slovensku.

Podcasting je niečo ako blogovanie, ibaže na blogu namiesto článkov publikujete audio, alebo video nahrávky. To znamená, že budete potrebovať nejakú platformu na ktorej budete vaše podcasty publikovať.

Možnosti distribúcie vášho podcastu

Najlepším riešením je postaviť klasický blog, na ktorom budete publikovať vaše nahrávky a na ktorom budete zarábať peniaze.

Môžete použiť blog od blogger.com, alebo wordpress.com, čo sú služby zadarmo, alebo váš blog rovno začať budovať na vlastnej doméne, najlepšie s použitím systému wordpress.org. Ako už viete, je to najlepšie riešenie keď to myslíe s internetovým biznisom vážne a váš web chcete mať plne pod kontrolou.

Návod na vytvorenie webstránky (blogu) na systéme WordPress nájdete v príručke ako vytvoriť zarábajúci web v siedmich krokoch.

Druhou možnosťou, ktorú by ste vlastne mali využiť paralelne s vašou webstránkou je publikovať váš podcast aj na iných platformách. Asi najznámejšie sú tieto:

iTunes

iTunes je najväčším úložiskom podcastov a pokiaľ budete svoj podcast zdieľať iba na jednom mieste, dajte ho určite sem.

SoundCloud

SoundCloud je ďalší kanál, kde môžete nahrať svoj podcast, aby ste rozšírili jeho dosah. Platforma je vytvorená na audio nahrávky, takže je ideálna a vhodná aj pre podcasty.

YouTube

Youtube je ďalší super spôsob ktorým môžete zvýšiť dosah na viac ľudí. Samozrejme na toto budete potrebovať nie len audio nahrávku, ale konverziu na video súbor, keďže YouTube je platforma pre publikovanie videí. Pre vizuál môžete použiť statický obrázok, napríklad s vašou fotkou, alebo logom, prípadne nejaký obrázok ktorý dopĺňa vašu značku. Samozrejme ideálne je nahrať a uverejniť video z nahrávania, čím v podstate vytvoríte vlog.

Možnosti monetizácie vašich podcastov

Podobne ako pri klasickej webstránke aj na podcaste môžete zarobiť rovnakými spôsobami a to predajom reklamy na vašom webe, sponzorovanými príspevkami, affiliate marketingom, konzultáciami, alebo predajom vašich vlastných produktov.