31 januára, 2024

AkoZarobiť.sk

Ako zarobiť, ušetriť a zhodnotiť peniaze…

Blog, Alebo Statická Web stránka?

V tomto článku zo série Ako vytvoriť web stránku sa dozviete aký typ webovej stránky je vhodný pre váš zámer. Veľa ľudí nerozumie rozdielu medzi blogom a klasickou webstránkou. Treba povedať že aj blog je webstránka, ale je to špecifická webstránka a medzi blogom a „klasickou“ statickou webstránkou sú dosť podstatné rozdiely. Pred tým ako si ich objasníme, treba povedať, že je jedno či si vyberiete blog, alebo webstránku aj tak sa musíte naučiť ako ju správne upraviť a ako na ňu priviesť cielenú návštevnosť.

Hovorím to preto, lebo zvyčajne je jednoduchšie a lacnejšie vytvoriť blog ako klasickú webstránku. A to je dôvod prečo sa ľudia často rozhodnú pre vytvorenie blogu a neskôr zistia, že by im viac vyhovovala klasická webstránka. Dozviete sa ako vytvoriť oboje, ale pred tým si prečítajte aký je medzi nimi rozdiel, aby ste si vedeli lepšie vybrať.

Čo to je blog?

Blog je typ webstránky ktorá je špeciálne vytvorená na jednoduché a časté pridávanie obsahu. Obsah na blogoch tvorí séria príspevkov(článkov), ktoré sú zvyčajne usporiadané podľa dátumu a najnovšie články sa zobrazujú na úvodnej stránke ako prvé. Na blogoch tiež často nájdete kategórie v ktorých môžete nájsť články patriace do danej kategórie(témy), takže vyhľadávanie a prehliadanie článkov na blogoch je jednoduché aj keď obsahujú niekoľko stoviek článkov. Blogy sú interaktívne, to znamená, že umožňujú návštevníkom pridávať ku článkom komentár, alebo ich vlastný obsah a komunikovať s majiteľom blogu, alebo inými použivateľmi. Blogy boli pôvodne vytvorené pre osobnú žurnalistiku, ale ľudia ich dnes často používajú namiesto klasickej webstránky.

Kedy blogovať?

Blogy sú najlepšie vtedy, keď sa zameriavate na oblasť, alebo tému, ktorá vyžaduje časté publikovanie nových informácií. Napríklad blog o počítačoch. Preto je napríklad aj väčšina spravodajských serverov vytvorená na báze blogu. Ľudia ktorí čítajú blogy často používajú RSS, čo im umožňuje odoberať najnovšie články z rôznych blogov naraz a môžu si ich prečítať na jednom mieste (v RSS čitačke ako napríklad google reader). Keď si zvolíte blog je dôležité na neho pravidelne publikovať nové články na ktoré ľudia čakajú. Keď nebudete váš blog aktualizovať s novým obsahom pravidelne, vaši čitatelia ho prestanú navštevovať.

Čo to je statická webstránka?

Podobne ako pri blogu aj na klasickej statickej webstránke sa môže nachádzať rovnaký obsah(články, fotografie, videa a podobne), ktorý je buď na jednej úvodnej stránke, alebo na jednotlivých podstránkach. Ako už napovedá názov statická webstránka, ide o webstránku, ktorej obsah sa nemení. Statické webstránky majú zvyčajne menej obsahu ako blogy, často iba niekoľko podstránok. Používajú sa väčšinou na obsah ktorý netreba aktualizovať. Napríklad webstránka reštaurácie, ktorá obsahuje základné informácie ako otváracie hodiny, menu, adresu a kontakt. Alebo firemné webstránky atď.

Ďalší rozdiel medzi statiskou webstránkou a blogom je v publikovaní obsahu. Publikovanie obsahu na blogu je veľmi jednoduché, pretože má zabudované funkcie, ktoré to umožňujú urobiť veľmi jednoducho. Napríklad na wordpress blogu sa stačí prihlásiť do admin panelu, kliknúť na pridať článok a môžete ho napísať a jednym klikom publikovať na vašom blogu.

Pri webstránke je to trochu zložitejšie, pretože na to potrebujete napísať text v html kóde a FTP program(napríklad filezilla) aby ste ho mohli nahrať na server. Alebo je tu ešte jedna možnosť, ktorá to robí rovnako jednoduchým ako pri blogu a tou je použitie špeciálneho softvéru ako xsitepro, ktorý umožňuje jednoduchú tvorbu a úpravu webstránok. O tom si povieme neskôr.

Kedy je lepšie si vybrať blog, a kedy webstránku?

To záleží od toho na čo webstránku potrebujete. Ak viete na čo ju potrebujete (čo by ste už mali vedieť), potom je jednoduché si vybrať.

Keď radi píšete a chcete sa venovať jednej obsiahlejšej téme, potom je lepšie si vybrať blog. Okrem toho, že umožňuje veľmi jednoduché publikovanie obsahu, takisto oceníte nespočené množstvo prídavných modulov(funkcií), ktoré vám umožňujú si blog upravovať podľa vašich predstáv. Navyše blog si dokáže vytvoriť a upravovať a používať aj 10 ročné dieťa za jeden deň keď mu ukážete ako na to.

Statickú webstránku si je lepšie vybrať vtedy, keď chcete na internet umiestniť nejaké nestarnúce informácie- takzvaný statický obsah, ktorý netreba často aktualizovať. Keď som začínal podnikať na internete zameral som sa na vytvorenie siete malých webstránok, ktoré boli zamerané na cestovanie a financie. Každá webstránka obsahovala niekoľko podstránok s krátkym textom a reklamou. Monetizoval som ich cez adsense reklamu a affiliate programy a postupom času mi zarábali zaujímavý bočný príjem.

Výhodou statickej webstránky je to, že vám ju stačí vytvoriť, vybudovať jej spätné odkazy-priviesť návštevnosť a môžete na ňu zabudnúť a začať budovať ďalšie. Statické webstránky sa používajú často aj ako privádzače návštevnosti pre hlavné weby ako eshopy, blogy a podobne. Väčšinou sú to tzv. Ministránky, ktoré majú iba jednu, alebo zopár podstránok.