25 septembra, 2023

AkoZarobiť.sk

Ako zarobiť, ušetriť a zhodnotiť peniaze…

Ako Prejsť Zo Zamestnania Na Vlastné Podnikanie

Zmeniť profesijnú dráhu od zamestnanca k podnikateľovi je veľmi veľkým skokom. Odmeny môžu byť vysoké, no rovnako aj riziká. Prídete o pravidelnú výplatnú pásku, ktorú ste si užívali ako zamestnanec. Budete musieť dokonca sedieť na mnohých stoličkách a robiť väčšie portfólio úloh, ktoré ste možno nevedeli alebo dokonca neradi robili (ale bohužiaľ ich budete musieť urobiť). Vo všeobecnosti je dynamická povaha podnikania veľmi ďaleko od ustálenej rutiny zamestnania.

Existuje veľa neznámych pri začiatkoch podnikania; tu je to ale prirodzené zažívať strach, neistotu a pochybnosti, keď robíte tento skok. Ak si chcete zaistiť úspešný prechod od zamestnanca k tomu, aby ste si boli vlastným šéfom, tu je niekoľko vecí na zváženie:

Začnite premýšľaním a rozhodovaním o tom, čo skutočne chcete robiť

Musíte sa rozhodnúť, či chcete pohodlnú pravidelnú výplatu alebo jazdu na horskej dráhe – podnikanie. Budete robiť rozhodnutie, ktoré zmení váš život a potrebujete 100% záväzok, že zmenu vykonáte. Nebude to jednoduché a cesta pred vami bude plná prekážok. Ale ak ste pripravený na túto výzvu, odmeny budú stáť za všetko úsilie a ťažkosti.

Myslíte si, že viete:

 • Čeliť rizikám a neistote, ktorá prichádza so začiatkami podnikania?
 • Pracovať na vlastnú päsť, robiť rozhodnutia, ktoré môžu vytvoriť alebo zlomiť vaše podnikanie?
 • Pracovať nezávisle, nespoliehať sa na celý tím či oddelenie, ale urobiť každú jednotlivú úlohu, ktorú potrebujete spraviť, od tých strategických až po tie každodenné?
 • Dotlačiť sa k urobeniu niečoho každý deň, bez toho aby nad vami niekto stál?
 • Identifikovať príležitosti, ktorých sa môžete chytiť a mať odvahu snažiť sa ich získať?
 • Zvládnuť tlak, keď pôjde do tuhého a veci sa nebudú vyvíjať tak ako ste si predstavovali alebo plánovali?
 • Pracovať dlhé hodiny a mať obrovský drajv, aby ste videli svoje podnikanie sa rozvíjať?

Rozhodnite sa, akou cestou sa vyberiete na začiatku podnikania

Máte na výber niekoľko možností:

 • Začať svoj vlastný biznis – Táto voľba vám umožňuje flexibilitu a voľnosť pre začatie podnikania, ktoré ste si vybrali, a budovať ho tempom, aké si zvolíte.
 • Kúpiť si licenciu (franšízu) – Franchising vám umožňuje ponúkať už zavedený produkt alebo službu a tým zmenšujete riziká svojho podnikania. Avšak sú tu poplatky a honoráre, ktoré musíte platiť.
 • Kúpiť existujúci biznis – Kúpa existujúceho biznis vám umožňuje šetriť čas a začiatočné náklady. Podnikanie je už v prevádzke a snáď má aj vlastnú zákaznícku základňu. Táto možnosť je však typicky oveľa drahšia než založenie vlastného podnikania. Buďte tiež opatrní, pretože bývalý majiteľ vás nemusí oboznámiť o problémoch, ktoré mal jeho bývalý podnik.

Zvoľte si presný typ podnikania, do ktorého sa chcete pustiť

Existujú rôzne prístupy:

 • Začať biznis, na základe vášho povolania – Najjednoduchší prístup je začať podnikať presne v tom, kde ste pracovali. Napr. ak pracujete ako web dizajnér pre spoločnosť, môžete sa rozhodnúť začať podnikať s webovým dizajnom na vlastnú päsť. Už máte zručnosti, viete čo táto práca so sebou prináša a máte skúsenosti a reputáciu v tejto oblasti.
 • Nevýhodou samozrejme je, že váš zamestnávateľ vás môže vnímať ako konkurenta a nemusí vám umožniť zapojiť sa do konkurenčného podnikania, zatiaľ čo vy ste stále zamestnancom jeho spoločnosti. Mohli ste tiež podpísať zmluvu o zákaze konkurencie, ktorá vám nedovolí, aby ste sa zapojili do rovnakej obchodnej činnosti na určitú dobu, čo ste opustili spoločnosť.
 • Začnite podnikanie, ktoré zvýrazní vaše záujmy, hobby alebo vášne – Začať podnikať môže byť vašou príležitosťou dosiahnuť, čo chcete naozaj v živote robiť. Môžete byť celú kariéru novinárom, no ak je keramika vašou vášňou, tak potom toto je vašou šancou byť remeselníkom a začať podnikať v tejto oblasti. Robiť niečo čo milujete vám umožní vychutnať si prácu a nájdete väčšie naplnenie vo svojom živote.
 • Začať biznis, kde vidíte dobré príležitosti aj keď sa totálne líšia od vašej kariéry či od niečoho, čo ste predtým robili – Môžete začať podnikať na základe dopytu alebo potenciálu podnikaniu, ktoré nemuselo byť nutne tým, čo ste pred tým robili. Skúmajte trh a zistite potreby, ktoré doteraz nie sú napĺňané, alebo nie sú dobre obsluhované. Alebo nájdite oblasť, ktorá si myslíte, že sa chystá explodovať v zmysle rastu.

Začnite robiť výskum o podnikaní a trhu

Či už budete pripravovať podnikateľský plán alebo nie, porozmýšľajte o nasledovnom:

 • Ako podnikanie skutočne funguje?
 • Aký je dopyt po tomto produkte, alebo službe?
 • Kto sú zákazníci v tomto podnikaní?
 • Čo je potrebné na začiatok a na úspešné riadenie tohto podnikania?
 • Aké sú nákladové prvky tohto podnikania?
 • Koľko budete potrebovať na spustenie tohto podnikania?
 • Čo je potrebné získať pri spustení a prevádzke tohto podnikania z hľadiska zručnosti a vedomostí?

Pozrite sa na zdroje, ktoré potrebujete pre vaše podnikanie

Mať informácie o tom, koľko potrebujete mať na začiatku vášho plánovaného podnikania, vám umožní urobiť informovanejšie rozhodnutia vo vašich ďalších krokoch:

 • Máte finančné prostriedky pre tento biznis a môžete ho financovať prostredníctvom vlastných zdrojov? Môžete mať nejaké ušetrené peniaze, alebo môžete použiť kreditnú kartu či iné aktíva, ktoré vám pomôžu vrhnúť sa do podnikania. Alebo ak je podnikanie niečí, čo ste robili vo svojej práci, tak možno už máte patričné vybavenie a materiály, ktoré potrebujete. Ak ale nemáte prostriedky, tak potrebujete začať premýšľať nad tým, kde a ako by ste ich mohli zohnať.
 • Viete si požičať peniaze od vašej rodiny či priateľov? Členovia rodiny a priatelia sú najdostupnejšie zdroje finančných prostriedkov – ak ich chcete. Nevýhodou samozrejme je, že môžu nastať nedorozumenia, obzvlášť ak ste neschopný splácať dlhy, čo môže negatívne ovplyvniť vaše osobné vzťahy.
 • Aké sú vaše šance na získanie týchto peňazí? Ak sa chystáte požiadať o bankový úver, aký je váš osobný kredit? Máte tiež nejaký vlastný kapitál, či ručenie, ktoré môžete prezentovať banke? Pripravili ste si svoj podnikateľský plán? Vedomosti o kritériách banky pri schvaľovaní žiadostí o podnikateľský úver vám zvýšia šance na zabezpečenie bankového úveru pre vaše podnikanie.
 • Poznáte nejakého investora, ktorý vám pomôže financovať podnikanie, alebo dokonca viete ako hľadať investorov? Investori môžu byť vaši rodinní príslušníci, či ľudia z vašej komunity ako napr. učiteľ klavíra, účtovník, právnik alebo bankári. Alebo to môžu byť anjeli biznisu či investori rizikového kapitálu.
 • Ak neviete získať prostriedky, aké sú alternatívy a aký je záložný plán? Je dôležité naplánovať si svoje alternatívne možnosti. Mali by ste spustiť obmedzenú verziu originálu? Odložíte začiatok podnikania, kým nebudete mať všetky zdroje, ktoré potrebujete?

Rozhodnite sa, ako chcete pokračovať v podnikaní

Tu je niekoľko možností na zváženie:

 • Opustíte svoju prácu okamžite a spustíte svoj biznis?
 • Budete pokračovať vo svojej práci, zatiaľ čo začnete pracovať na svojom podnikaní cez víkendy a vo svojom voľnom čase?
 • Obmedzíte pracovný čas strávený vo svojej práci, aby ste venovali viacej času skoku do biznisu?
 • Najmete si niekoho, kto vám pomôže v ťažkých začiatkoch podnikania, zatiaľ čo vy budete pokračovať vo svojej práci?

Zapojte svoju rodinu do svojho rozhodovania

Pohoda vašej rodiny je dôležitá pri rozhodovaní o prechode od zamestnanca k podnikateľovi. Mať rodinu na svojej strane vám umožní získavať morálnu, fyzickú, duševnú a emocionálnu podporu, ktorá sa môže ukázať ako neoceniteľná pri štartovacích činnostiach. Tu je niekoľko otázok na zváženie:

 • Ak skončíte v práci, máte poistenie alebo ste pripravení si kúpiť súkromné poistenie pre seba a vašu rodinu? Zdravotné poistenie môže byť veľmi drahé – a ťažké nájsť – pre podnikateľov je dôležité si naplánovať, kde ho získajú a koľko sú ochotní zaň platiť ešte PREDTÝM, než zvážia tento krok.
 • Usporili ste dostatok peňazí, ktoré vystačia vašej rodine po dobu najmenej 6 mesiacov, alebo ešte lepšie na 1 rok, v prípade, že podnikanie neprinesie očakávaný príjem?
 • Ak potrebujete ďalšie pracovné sily, môžete sa spoľahnúť na svojich rodinných príslušníkov, že vám pomôžu? Vaša rodina vám môže byť schopná pomôcť tým, že urobí niektoré z vašich úloh, čím vás uvoľní a vy sa môžete sústrediť na dôležitejšie úlohy podnikania. Alebo vám jednoducho môžu poskytnúť priestor a slobodu k práci (čo môže byť naozaj ťažké, ak máte malé deti).