30 marca, 2024

AkoZarobiť.sk

Ako zarobiť, ušetriť a zhodnotiť peniaze…

Ako Zarábať Pasívny Príjem? Tu Je Niekoľko Nápadov

Pasívny príjem, alebo zarábanie peňazí pokiaľ spíte. Znie to dobre, no nie? Po prečítaní kníh ako napríklad ʺ Bohatý otec, chudobný otec ʺ a ʺŠtvorhodinový pracovný týždeň ʺ ma veľmi zaujala možnosť zarábania pasívneho príjmu.

Vždy, keď niekto potrebuje peniaze naviac, väčšinou sa mu naskytne monotónny návrh ʺ získať extra prácu na čiastočný úväzok ʺ. Ale čo ak nemáte čas a ani energiu na všetky tie nadčasy?

Aspoň ja sosobne som nemal. A navyše, sa mi nechcelo vymieňať čas za peniaze. Ak to vidíte rovnako, potom sa vám zíde zopár nápadov pre vytvorenie pasívneho príjmu – spôsobov, ako zarobiť peniaze s minimálnou investíciou času a úsilia z vašej strany. Tu je zoznam 15 nápadov na vytvorenie pasívneho príjmu, takže je pravdepodobné, že si medzi nimi nájdete aspoň dva alebo tri, ktoré vám budú vyhovovať.

Predávajte svoje vlastné produkty na internete

Tieto možnosti sú nekonečné – môžete predávať akýkoľvek výrobok alebo službu, ktorú chcete. Mohol by to byť výrobok, ktorý ste vytvorili a môžete ho vyrábať sami, alebo by to mohol byť digitálny produkt ( napríklad softvér, DVD alebo dokonca inštruktážne videá).

Môžete si vytvoriť webovú stránku pre tento produkt alebo službu, ak samozrejme ešte svoj vlastný blog alebo webovú stránku nemáte. Svoje produkty alebo služby môžete taktiež predávať prostredníctvom affiliate marketingu a môžete s tým osloviť priamo na webové stránky a blogy súvisiace s vašim produktom, službou alebo prostredníctvom platformy ako je dognet.sk, alebo iné.

Ak zarábate veľa peňazí vo svojom súčasnom zamestnaní a nie ste si istí, či môžete zarábať podobné množstvo predajom vašich produktov cez internet, znova sa zamyslite. Môžete sa tiež naučiť predávať produkty on – line a zarobiť si celkom dosť peňazí. Aj keď to nie je úplne pasívne, je to rozhodne oveľa pasívnejšie ako každodenné ranné vstávanie a dochádzanie do práce.

Vytvárajte videá na Youtube

Toto je oblasť, ktorá rastie veľmi rýchlo. Môžete vytvárať videá v takmer každej oblasti, ktorá sa vám páči – hudba, konzultácie, názory, komédie, recenzie filmov – čokoľvek chcete, potom ich jednoduco dajte na Youtube. Videá môžete následne pripojiť na Google AdSense a vložíte ich s automaticky sa zobrazujúcimi reklamami. Keď divák klikne na tieto reklamy, budete s AdSense zarábať peniaze. Najskôr ale musíte mať Google adsense konto a to nie je ľahké získať. Existuje však aj niekoľko ďalších možností ktorými môžete na Youtube zarobiť peniaze.

Kľúčom bude vytvárať neprekonateľné videá, aby boli podporované na webových stránkach sociálnych médií a vytvorte ich dostatok, aby váš príjem prichádzal z rôznych zdrojov. Na začiatku je to dobrý kus práce, ale keď raz video vytvoríte, môže sa stať pasívnym zdrojom príjmu na veľmi dlhú dobu.

Zainvestujte do dividendových akcí

Vybudovaním portfólia akcií s vysokou dividendou si môžete vytvoriť pravidelný pasívny príjem s ročnou sadzbou, ktorá je oveľa vyššia, než dnes dostanete na úrokoch bankách.

Je to rovnako dôležité, pretože dividendové akcie sú akcie, ktoré majú vždy potenciál aj na zhodnotenie samotného kapitálu. Týmto spôsobom môžete získať pasívny príjem z dvoch zdrojov – dividendy a kapitálových ziskov.

K nákupu týchto akcií na burze si budete musieť otvoriť účet u akciového makléra a samozrejme urobiť dôkladné overenie firmy do ktorej by ste investovali. Tento spôsob je asi najťažší zo všetkých, ale keď kúpite správne akcie s dobrým dividendom, môžete očakávať zhodnotenie vašich peňazí o 10, 20 a možno aj viac % ročne.

Skúste affiliate marketing

Jedná sa o techniku príjmu, ktorá je vhodnejšia pre ľudí, ktorí majú blogy a aktívne webové stránky. Stačí sa zaregistrovať v nejakej z množstva affiliate sieti a môžete začať propagovať produkty alebo služby iných ľudí na vašich stránkach. Z každého uskutočneného predaja potom získate províziu.

Nie je to také ťažké urobiť ako by ste si mohli myslieť, pretože sú tisíce firiem na celom svete, ktoré chcú predávať svoje výrobky po celom svete. Nájdite si partnerské ponuky, môžete kontaktovať priamo dodávateľa alebo špecializované internetové stránky, ako je Affiliate.sk, 1affiliate.sk, Dognet.sk, alebo Espoluprace.cz a iné. Najlepšie je, ak je výrobok alebo služba, ktorú propagujete zaujímavá pre ľudí a obsahovo pasuje na vašu webstránku.

Nechajte vaše fotografie pracovať na webe

Páči sa vám fotografovanie? Ak áno tak, máte možnosť to premeniť na zdroj pasívneho príjmu. Internetové stránky s fotografiami ako napríklad Shutterstock alebo iStockphoto a mnoho iných vám poskytnú platformu na predaj vašich fotografií. Zdroj príjmu môžu ponúknuť buď v percentách, alebo v podobe určitého poplatku z predaja každej fotografie, ktorá sa predáva klientovi webu.

Ľudia si kupujú fotografie pre rôzne účely, napríklad pre webstránky, alebo podklady pre grafické dizajny. Ak napríklad ovládate photoshop a máte určitú kreativitu, môžete vytvárať svoje vlatné obrázky a predávať ich na týchto portáloch.

Týmto spôsobom môže byť každá jedna fotografia zdrojom pasívneho príjmu, pretože sa môže znova a znova predávať. Vy iba jednoducho potrebujete vytvoriť foto portfólio, dať to na jednu alebo viacero foto portálova potom sa stáva aktivita úplne pasívna. Všetky formality fotografického predaja sú riešené prostredníctvom webovej platformy.

Napíšte a predávajte eknihu

Najprv budete mať veľa práce, ale ako náhle je ekniha vytvorená a urobíte jej marketing, môže vám poskytnúť pasívny zdroj príjmu po celé roky.

Elektronickú knihu môžete buď predávať na svojich webových stránkach, prípadne ju ponúknuť ako prijatie dohody s inými webovými stránkami, ktoré obsahovo súvisia s vašou e knihou.

Napíšte knihu a vyberajte licenčné poplatky

Rovnako ako pri písaní elektronickej knihy, je aj tu na začiatku veľa práce. Ale ako náhle prejde kniha do fázy predaja, môžete očakávať pasívny príjem.

Platí to najmä vtedy, keď predávate knihu vydavateľovi, ktorý vám bude platiť licenčné poplatky za distribúciu a predaj knihy. Získate určité percento z každého uskutočneného predaja. A v prípade, že bude kniha populárna, tak aj licenčné poplatky budú značné. Výhodou je, že týmto spôsobom si môžete zabezpečiť príjem z licenčných poplatkov, ktoré vám budú plynúť po mnoho rokov.

Investujte do nehnuteľností

Pravdepodobne to patrí skôr do kategórie polo – pasívny príjem, pretože investície do nehnuteľnosti sú vždy aspoň trochu riskantné. Napriek tomu, ako náhle máte nehnuteľnosť, ktorá je zariadená a plne prenajatá, je to hlavne otázka správy nehnuteľnosti.

Okrem toho, existujú profesionálni správcovia majetku, ktorí môžu spravovať vašu nehnuteľnosť za vás, zvyčajne za približne 10% mesačného nájomného. Ak sa rozhodnete pre toto riešenie, váš príjem bude celkom pasívny, ale uberie to z vašej peňažnej hotovosti.

Kľúčom k úspechu pri prenájme nehnuteľností je jej výhodná kúpa. Nie každá nehnuteľnosť bude poskytovať dobrú návratnosť alebo sa ukáže ako pasívna. Správne analyzovanie potenciálnej investície do nehnuteľnosti je nesmierne dôležité, pretože to môže znamenať rozdiel v tisícoch eur.

Ďalšou výhodou pri investovaní do nehnuteľnosti je sprácanie hypotéky. Ak získate pôžičku na kúpu nehnuteľnosti, časť z nej je splácaná každý mesiac vašimi nájomníkmi. A ako náhle je pôžička za nehnuteľnosť splatená, zarábate čistý pasívny príjem.

Kúpte zabehnutú zarábajúcu web stránku

Každý rok sú na internete vytvorené tisíce nových blogov, a mnohé z nich po nejakom čase zostávajú svojimi majiteľmi opustené. Ak dokážete nájsť a kúpiť blogy, ktoré majú kvalitný obsah, určitú návštevnosť a preukazateľný príjem, môže to byť perfektný zdroj pasívnych príjmov.

Blogy najviac používajú Google AdSense, čo je reklamný systém spoločnosti Google. Väčšina webstránok zarába peniaze z adsense reklám, a môžu tam byť pripojené affiliate programy pre získanie ďalších príjmov. Oba zdroje príjmov budú vaše, ako náhle si kúpite blog.

Z finančného hľadiska sa zvyčajne blogy predávajú za 24násobok ich mesačného príjmu. Takže, ak stránka zarába mesačne okolo 150 dolárov, môžete si ju pravdepodobne kúpiť za 3000 dolárov. Jednorázová investícia 3000 dolárov vám teda vytvorí ročný príjem 1500 dolárov. Samozrejme 24 násobok mesačného zárobku je len odhad a nie pravidlo a môže sa stať,že nájdete blog na predaj za oveľa nižšiu cenu.

Niektoré blogy majú dobrý ʺ nestarnúci ʺ obsah, ktorý vám bude zarábať pasívny príjem aj roky potom, čo bude stránka bez náznaku aktivity.

Bonusový tip: Ak kúpite blog, ktorého obsah nebol dlho aktualizovaný, môžete ho vylepšiť, zvýšiť mu návštevnosť, čím zvýšite aj jeho príjem a celkovú hodnotu (pre prípadný neskorší predaj), takže v konečnom dôsledku na tom môžete zarobiť dvakrát. A nakoniec si môžete namiesto kúpy blogu vytvoriť aj svoj vlastný. Môžete si zarobiť nejaké peniaze obidvomi spôsobmi.

Vyskúšajte indexové fondy

Indexové fondy vám poskytujú úplne pasívny spôsob, ako investovať na burze cenných papierov. Napríklad, ak budete investovať peniaze do fondu pre index, ktorý je založený na indexe S&P 500, vaša investícia bude v podstate diverzifikovaná na celú americkú ekonomiku, takže sa nemusíte zaoberať s výberom jednotlivých akcií, vyváženosťou vášho portfólia, alebo vedieť, kedy predať alebo kúpiť jednotlivé spoločnosti. Všetko toto zabezpečuje fond, ktorého portfólio obsahuje akcie všetkých najlepších amerických korporácií.

Máte možnosť si vybrať fond, ktorý je založený na akomkoľvek indexe. Napríklad, sú tam indexové fondy zriadené pre takmer každý sektor trhu (pre energiu, drahé kovy, bankovníctvo, rozvíjajúce sa trhy- na čo si len spomeniete).

Jediné, čo musíte urobiť, je rozhodnúť sa, či chcete investovať, potom do toho vložiť peniaze a nechať bežať čas. Napríklad investícia do S&P 500 za posledných 100 rokov zarobila v priemere 10% ročne.Vaše akciové portfólio potom bude zarábať automaticky.

Zriaďte si webovú stránku s predajom produktov

Ak viete o nejakom produkte a ste o ňom dobre informovaní, môžete ho začať predávať prostredníctvom vlastnej webovej stránky. Táto metóda je podobná tej, ktorú by ste použili pre predaj vášho vlastného produktu, ale s tým rozdielom, že sa nemusíte zaoberať tvorbou vlastných produktov, ale iba predajom produktov nikoho iného.

Po čase môžete na vašu stránku, alebo internetový obchod pridať aj ďalšie podobné produkty a rozšíriť tak vašu ponuku, čo vám prinesie ďalšie príjmy. A ak budete produkty dodávať s použitím dropshippingu, čiže ich zákazníkom odošle priamo výrobca, alebo veľkoobchod, nebudete sa musieť zaoberať ani so skladovaním a zasielaním. Nie je to síce 100% pasívny príjem, ale je to veľmi blízko.

Investujte do investičných fondov s nehnuteľnosťami (REIT)

Investovanie do nehnuteľností som spomínal už v predošlom spôsobe. Možno ste si vraveli, že to nie je celkom pasívny príjem, pretože sa o nehnuteľnosť treba starať. Ale povedzme, že chcete investovať do nehnuteľností, ale skutočne pasívnym spôsobom.

REIT (po anglicky Real Estate Investment Trust) je niečo ako podielový fond, ktorý investuje do rôznych realitných projektov. Tieto fondy sa obchodujú na burze rovnako ako akcie firiem, takže prístup k nim je pomerne jednoduchý. REIT fond je riadený profesionálmi, takže už nikdy sa nebudete musieť zapájať.

Jednou z veľkých výhod investovania do REIT je, že zvyčajne platia vyššie dividendy ako akcie, dlhopisy alebo bankové investície. Taktiež môžete predať svoj podiel na REIT kedykoľvek budete chcieť, čo je viac likvidné ako vlastniť celú nehnuteľnosť.

Staňte sa tichým obchodným spoločníkom

Viete o nejakom úspešnom biznise, ktorého majitelia potrebujú kapitál pre rast firmy? Ak áno a máte kapitál na investovanie, môžete sa pokúsiť stať investorom a ponúknuť im vašu investíciu za podiel v ich biznise.

V podstate existujú dva spôsoby ako financovať také podnikanie a to buď prostredníctvom pôžičky, alebo predajom obchodného podielu.

Ak je vašim cieľom pasívny príjem, ktorý má potenciál rastu, potom je lepšie sa pokúsiť získať podiel v danom biznise. Týmto spôsobom bude vlastník firmy budovať podnikanie ako pred tým, zatiaľ čo vy budete pôsobiť ako tichý spoločník, ktorý má tiež podiel na zisku podniku.

Prenajmite nevyužité miesto na Airbnb

Airbnb je myšlienka, ktorá existuje len niekoľko rokov, ale prerazila do celého sveta. Airbnb umožňuje ľuďom cestovať po celom svete, a ubytovať sa v súkromných bytoch, alebo domoch, ktoré sú oveľa lacnejšie ako tradičné hotely. Robia to tak, že si nájdu ubytovanie na stránke Airbnb, prostredníctvom ktorej členovia prenajímajú ich nehnuteľnosť cestovateľom.

Ak máte voľnú izbu, alebo celý byt, či dom, potom účasťou v Airbnb môžete použiť vašu nehnuteľnosť na ubytovanie hostí a zarábať peniaze navyše tým, že tieto priestory prenajmete hosťom.

To koľko zarobíte bude závisieť hlavne od veľkosti, stavu a polohy vašej nehnuteľnosti. Samozrejme, ak je váš dom, alebo byt v drahom meste, alebo v blízkosti obľúbeného miesta, váš príjem bude oveľa vyšší. Je to spôsob, ako zarábať peniaze a pasívny príjem z priestorov vášho domu, ktoré by boli ináč nevyužité.

Vytvorte aplikáciu pre smartfóny

Vytvorenie aplikácie môže byť neuveriteľne lukratívny zdroj pasívneho príjmu. Zamyslite sa nad tým, koľko ľudí má dnes smartfóny. V dnešnej dobe je to skoro každý a ľudia sťahujú aplikácie ako na bežiacom páse a majú pre to dobrý dôvod.

Aplikácie nám uľahčujú život. Či už je to aplikácia, ktorá pomáha ľuďom dať dokopy pekné obrázky na ich blog alebo aplikácia, pre produktivitu práce, alebo čokoľvek iné čo potrebujete. Skoro na všetko existujú aplikácie, pretože sú užitočné pre každého.

Otázkou však je, či viete vytvoriť aplikáciu, ktorá by bola pre ľudí zaujímavá a jedinečná. Nie je veľká konkurencia? No, to áno, ale nové, kreatívne nápady môžu vyhrať. Ak prídete na trh s niečím unikátnym, môžete si celkom dosť zarobiť. Jednoduché, ale unikátne aplikácie môžu byť celkom pasívny zdroj príjmov.

Neviete ako ju vytvoriť? Nemusí to byť problém. Po prvé sa môžete naučiť programovať a vytvoriť si ju sám. Po druhé, môžete si najať programátora, alebo firmu, aby vám vytvorili vašu aplikáciu na základe vášho nápadu. Táto voľba by mohla skončiť draho, aj keď pravdepodobne získate profesionálne vyzerajúcu aplikáciu. Ale konečným výsledkom je aplikácia, ktorá má potenciál, aby vám zarobila pomerne pasívny príjem. Ak máte nápad pre vytvorenie aplikácie, ktorá by nejako pomohla ľuďom, nenechajte si ho újsť.

Záver

S vyššie uvedenými spôsobmi môžete začať zarábať peniaze a vybudovať si pasívny príjem. A postupom času môžete využívať nielen jeden, ale viacero spôsobov a vytvoriť si tak diverzifikovaný ydroj pasívneho príjmu. Ako vidíte nejde vždy o bezpracný zárobok a v skutočnosti ak sa rozhodnete pre akúkoľvek možnosť, vždy musíte buď mať pripravený kapitál na investovanie, alebo na začiatku investovať váš čas a energiu. No narozdiel od bežných spôsobov zarábania pri budovaní pasívneho príjmu investujete na začiatku a potom zbierate plody vášho úsilia, alebo investície aj bez ďalšej práce. To je výhodou pasívneho príjmu.