1 apríla, 2024

AkoZarobiť.sk

Ako zarobiť, ušetriť a zhodnotiť peniaze…

Ako Začať Podnikať A Byť Úspešný

Neviete ako začať podnikať? Ak aj vás napadlo že začnete podnikať, a nieste jedným zo šťastlivcov, ktorí hneď dostali nejaký miliónový podnikateľský nápad (a dokázali ho premeniť na úspešný biznis), alebo nemáte nejakú záľubu, ktorá by sa dala premeniť na podnikanie, pravdepodobne ste prišli na to, že neviete v čom podnikať. Možno vás aj napadli rôzne podnikateľské nápady, ale neskôr ste si to rozmysleli, alebo zistili, že by to asi nefungovalo.

Ak vás hneď nenapadol nejaký miliónový nápad, tak nezúfajte a nevzdávajte sa, pretože je to normálne, a takto začínalo veľa úspešných podnikateľov. Veľa ľudí v dnešnej dobe hľadá spôsob ako si zabezpečiť finančnú nezávislosť, a práve dnes je asi tá najlepšia doba. Práve v dnešnom svete je príležitostí na podnikanie viac ako kedykoľvek predtým, a je to v podstate doba neobmedzených možností, takže verte, že príležitostí pre podnikanie je dosť. Ak neviete v čom podnikať, možno iba potrebujete zmeniť myslenie a objaviť nové spôsoby a nápady na podnikanie. Ale v každom prípade, ak chcete začať podnikať, mali by ste začať postupne so správnymi krokmi a prvým je vybudovanie správnych základov a vedomostí.

 

V čom podnikať?

Určite si v čom a ako chcete začať podnikať.  Ak ešte nemáte jasno v čom chcete podnikať, tak máte na výber buď podnikanie mimo internetu, alebo podnikanie na internete. Tak ako mimo internetu aj na internete je množstvo možností pre podnikanie. Ak máte obmedzený kapitál na podnikanie, tak internetové podnikanie je trochu menej náročné a môžete začať aj s pomerne malou investíciou. Je vašou vecou v čom budete podnikať, ale určite je najlepšie si vybrať niečo, s čím máte skúsenosti. A najlepšie je začať podnikať v tom, čo vás aj baví.

Keď máte podnikateľský nápad, ale myslíte si, že to už robí veľa ľudí, skúste si urobiť prieskum trhu a zistiť, či by ste mali veľkú konkurenciu, prípadne čo by ste mohli robiť lepšie ako vaša konkurencia. Všetko záleží od okolností, ale veľká konkurencia nemusí byť vždy len na škodu. V skutočnosti je konkurencia dobrá, pretože aspoň viete, že v konkurenčnej oblasti sa dajú zarobiť peniaze. Ak neviete v čom podnikať, tak môžete zmapovať už existujúce služby a pokúsiť sa ich vylepšiť. Určite je lepšie ak prídete na trh s niečim novým, no nemusíte hľadať za každú cenu nejakú dieru na trhu, stačí keď budete ponúkať lepšie produkty a služby. Pokúste sa hlavne o to, aby ste ľuďom poskytli kvalitné a lepšie služby, alebo produkty, ktoré potrebujú a o ktoré majú záujem. Takže majte otvorenú myseľ a buďte kreatívny.

 

Urobte prieskum trhu

Ešte predtým ako začnete podnikať, analyzujte konkurenciu a urobte si prieskum trhu. Podľa toho zistíte, či máte šancu sa presadiť, čo môžete robiť lepšie ako vaša konkurencia atď. Ak chcete podnikať na lokálnom trhu mimo internetu, tak si prieskum konkurencie môžete urobiť napríklad pomocou telefónneho zoznamu, alebo na internete v googli. Google a katalógy webstránok vám pomôžu aj v prípade online podnikania. Takisto je dôležité určiť vaších zákazníkov. Pre koho majú byť vaše produkty, alebo služby, pre akú cieľovú skupinu? Bude o vaše produkty a služby záujem? Môžete urobiť aj priesku trhu priamo a to požiadať o názor priateľov a známych, alebo pomocou ankety a podobne.

 

Stanovte si cieľ a vytvorte podnikateľský plán

Bez toho by ste nemali začínať podnikať. Podľa podnikateľského plánu môžete vybudovať podnikanie, tak ako keď staviate dom. Cieľ je konečná podoba vášho biznisu a podľa plánu(návodu) ho môžete zrealizovať. Ak máte určený reálny cieľ pre vaše podnikanie, tak podnikateľský plán je ako mapa, ktorou sa riadite. Ak neviete ako na to, tak najskôr musíte mať pre vaše podnikanie víziu. Na základe tej si budete vedieť stanoviť cieľ a vytvoriť podnikateľský plán.

 

Založte si živnosť alebo s.r.o.

Podnikanie je samostatná zárobková činnosť, na ktorú potrebujete nejakú oficiálnu formu podnikania, napríklad živnosť, alebo s.r.o. Bez toho nemôžete podnikať, pretože by ste mali veľa obmedzení a bolo by to nelegálne. Asi najlepším a najjednoduchším riešením na začiatok je založenie živnosti, pretože je rýchle a nieje náročné ani po finančnej stránke. Po tom, ako budete mať oficiálnu formu podnikania sa musíte prihlásiť aj na daňovom úrade, zdravotnej poisťovni a v sociálnej poisťovni. Väčšinou podnikateľov prihlási živnostenský úrad automaticky do sociálnej poisťovne a na daňový úrad, ak máte živnosť, ale pre istotu je lepšie sa uistiť.

 

Odkiaľ peniaze na podnikanie?

Ak nemáte veľký kapitál na začiatok, tak peniaze na podnikanie sa dajú zohnať rôznymi spôsobmi. V prvom rade je dôležité mať vytvorený podnikateľský plán, aby ste vedeli aký máte rozpočet, a aby ste investovali rozumne a predišli tak zbytočným stratám. Ako prvú možnosť môžete skúsiť požiadať o pôžičku na podnikanie svoju rodinu, alebo známych. Ak táto možnosť nepríchadza do úvahy, môžete sa obrátiť na banku, alebo iný nebankový subjekt. Nový podnikatelia môžu mať problém získať podnikateľský úver, obzvlášť firmy, ale ak máte čím ručiť, tak by ste mali podnikateľský úver dostať. Ak máte zamestnanie a máte pravidelný príjem, tak môžete pôžičku alebo úver dostať pomerne ľahko. Ak ste nezamestnaní a ste nahlásený na daňovom úrade minimálne tri mesiace, tak v prípade že chcete podnikať, máte možnosť dostať nenávratnú finančnú pomoc od štátu. Výška finančného príspevku na podnikanie závisí od kraja, pretože v každom je rôzna a tiež od okolností. Viac informácií získate na tejto stránke,  alebo na úrade práce vo vašom meste. Vo všeobecnosti či chcete podnikať ako sro, alebo živnostník, výška pôžičky závisí od výšky ručenia, alebo od výšky vášho príjmu.

 

Vzdelávajte sa

Toto je dôležité, pretože asi najlepšia investícia, ktorú môžete urobiť a vždy sa vám vráti je investícia do vzdelania a zdokonaľovania seba a svojho podnikania.

 

Začnite podnikať

Je zbytočné písať tento krok? Určite nie. Väčšina ľudí ktorí by chceli podnikať nikdy nezačnú. Začiatok je základ, pretože ak nezačnete podnikať, tak nikdy podnikať nebudete. Ak ste zamestnaný a máte pravidelný príjem, tak je najlepšie zostať v istote a začať podnikať popri zamestnaní. Ak máte istotu, že budete podnikaním zarábať hneď a potrebujete na ňom pracovať na plno a máte dostatočnú finančnú rezervu na začiatok, tak môžete to risknúť a začať podnikať na plný úväzok. V každom prípade začnite podnikať a neodkladajte to.