30 mája, 2024

AkoZarobiť.sk

Ako zarobiť, ušetriť a zhodnotiť peniaze…

Je Lepšie Pracovať Sám Pre Seba?

Väčšina ľudí si zarába na život tak, že vymieňa čas za peniaze. Je viacero spôsobov ako vymieňať  čas za peniaze, ale ten najbežnejší sa volá zamestnanie. V prípade keď máte zamestnanie, tak do neho idete každý deň na určitý počet hodín a za to dostanete určitú sumu peňazí. To je vymieňanie času za peniaze.

Čas za peniaze však nevymieňajú iba zamestnanci, ale napríklad aj súkromný konzultanti, alebo právnici a podobne a to preto, lebo zákazníkovi účtujú za čas ktorý s ním strávia. Je jedno koľko si účtujú za hodinu, ale ich príjem je vždy priamoúmerný času strávenému s klientom. Keď prestanú pracovať, prestanú zarábať. Akonáhle si však na prácu niekoho najmu, už nevymieňajú ich čas, ale platia za čas zamestnancovi, čím oni získavajú časovú nezávislosť…

Keď je vašim cieľom iba zarábať peniaze, potom na zamestnaní nie je nič zlé. Ale keď je vašim cieľom dosiahnúť finančnú a časovú nezávislosť, potom vymieňanie času za peniaze nemôže fungovať.

Prečo môže byť podnikanie lepšia možnosť?

Väčšina zamestnancov považuje zamestnanie za istotu čo nie vždy dáva zmysel. Podľa mňa je zamestnanie je rovnako neisté ako podnikanie, pretože o vašom osude rozhoduje váš zamestnávateľ. Navyše zamestnávateľ určuje aj hodnotu vášho času. Keď skrachuje, vy s tým nič neurobíte. Musíte to akceptovať a musíte si hľadať buď iné zamestnanie, alebo nejaký iný spôsob ako zarobiť peniaze.

A ak ste zamestnancom, položte si otázku: akú cenu má váš čas? Je to skutočne tá suma za ktorú si ho kupuje váš zamestnávateľ? Nie je lepšie byť nezávislý od niekoho kto má pod kontrolou váš osud a zarábať toľko peňazí koľko si skutočne zaslúžite?

Navyše byť zamestnancom má aj iné nevýhody.

Zamestnanci sú najviac zdanení

Vedeli ste, že zamestnanci sú najväčším zdrojom príjmov do štátnej kasy? Na tom by nebolo nič zlé, pretože dane platiť treba, ale zlé je na tom to, zamestnanci zarábajú najmenej peňazí, ale pritom platia najvyššie dane zo všetkých.

Ani firmy a ani živnostníci neplatia také vysoké dane ako zamestnanci. Ale najhoršie je na tom to, že s tým ako zamestnanec nemôžete nič robiť, pretože skoro polovicu z vašich zarobených peňazí odvediete štátu (respektive to urobí za vás  zamestnávateľ) ešte pred tým ako ich uvidíte. Inými slovami ako zamestnanec dostávate iba o niečo viac ako polovicu z toho čo skutočne zarobíte.

Zamestnanci nemajú žiadne daňové výhody

Zamestnanci, ktorí pracujú pre niekoho iného platia najvyššie dane, ale navyše majú aj najmenej daňových výhod a úľav.  Kým podnikatelia si môžu odpísať všetky náklady spojené s podnikaním a dane platia až zo zisku, zamestnanci sú najskôr zdanení a až potom môžu svoje peniaze míňať na veci z ktorých si podnikatelia odpisujú dane…

Podnikateľ si dá počítač, auto, pohonné hmoty, servis, obedy, a iné veci do nákladov a navyše sa mu z nich môže vracať ešte aj DPH, zamestnanec ich musí platiť už zo zdanených peňazí a nemôže nakupovať bez DPH. To znamená, že podnikateľ nielenže zarobí viac peňazí, ale ešte má aj množstvo výhod a môže nakupovať lacnejšie.

Zamestnanci zarábajú peniaze iba keď pracujú

Vymieňanie času za peniaze však nikdy neprináša pasívny príjem. Ak ste zamestnancom, alebo  vymieňate váš čas za peniaze, tak zarábate iba vtedy keď ste v práci. Akonáhle prestanete pracovať, alebo sa nenáchádzate v zamestnaní, nezarábate žiadne peniaze. To je pre množstvo ľudí dôvod na nespokojnosť.

Pretože na jednu stranu potrebujete peniaze, čiže musíte byť v zamestnaní, ale na druhú stranu by ste radi využívali váš čas na iné aktivity. Problém je v tom, že väčšina zamestnancov nemôže mať oboje-čas aj peniaze.

Keď chcete tráviť viac času zo svojou rodinou, priateľmi, alebo váš čas využívať ináč, musíte pracovať menej. Naopak keď chcete mať peniaze, musíte pracovať viac. Ale…

Deň má iba 24 hodín

Nezáleží na tom za koľko predávate váš čas, vždy máte limit-strop vašich zárobkov, pretože máte iba 24 hodín denne, tak ako každý. A navyše je skutočné náročné pracovať 24 hodín denne…

To znamená, že keď vymieňate váš čas za peniaze, váš príjem je vždy obmedzený bez ohľadu na to za koľko ho predávate. Aj keď ste profesionálny konzultant a hodina vášho času stojí €100 aj tak máte limit a v momente kedy prestanete pracovať sa zastaví aj váš príjem.

Keď vymieňate čas za peniaze môže sa vám stať a pravdepodobne sa stane (tak ako každému), že sa dostanete do situácie, kedy nebudete môcť pracovať. Môže to byť kvôli chorobe, nehode, úrazu, alebo si nebudete môcť nájsť zamestnanie, budete na materskej, na dôchodku, alebo z iného dôvodu…

Čo bude nasledovať potom, to bude záležať od rozhodnutí, ktoré ste urobili predtým v živote.

Ak ste plánovali správne a v živote ste urobili správne kroky, potom sa nemusíte obávať, pretože budete mať dosť peňazí na život bez toho aby ste museli pracovať a vymieňať váš čas za peniaze.

Horšie je to, že podľa štatistík si svoj život väčšina ľudí neplánuje a nerobí potrebné kroky a potom keď sa dostanú do krízovej situácie, zostávajú odkázaní na sociálnu pomoc od štátu, alebo pomoc od rodiny a priateľov.

Veľkou výhodou internetového podnikania je to, že váš biznis môžete začať veľmi jednoducho budovať aj popri zamestnaní, čo väčšinou pri iných typoch biznisov nemôžete. Takže ak máte zamestnanie ale chcete rozbehnúť svoj vlastný biznis, podnikanie na internete je ideálna možnosť.

 

Čas Aj Peniaze, nie čas alebo peniaze…

Cieľom je mať čas a aj peniaze, nie buď jedno, alebo druhé. Určite je to cieľom, alebo aspoň snom väčšiny normálnych ľudí. Ak máte zamestnanie, nechcem tým povedať že je najlepšie dať výpoveď. To by bolo hlúpe. Ak chcete dať výpoveď v zamestnaní, najlepšie je to urobiť vtedy, keď už máte vytvorený iný dostatočný príjem.

Ale keď je vašim cieľom žiť plnohodnotný život s dostatkom peňazí a voľného času, potom je vymieňanie času za peniaze asi najhorším spôsobom ako to dosiahnúť. Čím skôr prestanete vymieňať čas za peniaze a začnete pracovať pre seba a budovať pasívny príjem, tým skôr môžete dosiahnuť finančnú a časovú nezávislosť.