30 mája, 2024

AkoZarobiť.sk

Ako zarobiť, ušetriť a zhodnotiť peniaze…

Ako Zvýšiť Efektivitu A Produktivitu Svojej Práce

Ak je vašim cieľom zarobiť čo najviac peňazí v čo najkratšom čase, potom musíte pracovať efektívne. Existuje viacero spôsobov ako zvýšiť efektivitu a produktivitu práce, ale najlepšími osvedčenými spôsobmi sú Paretovo pravidlo 80/20 a Parkinsonov zákon. V tomto článku si povieme ako ich môžete použiť pre dosahovanie lepšej produktity a efektivity vašej práce pri rozbiehaní podnikania.

Pravidlo 80/20

Vždy by ste mali mať na pamäti pravidlo 80/20, alebo takzvaný Paretov princíp. Toto pravidlo hovorí, že väčšinu výsledkov vytvára menšina práce, alebo populácie. Mimochodom toto pravidlo je univerzálne a sedí skoro na všetko.

Vo svete kontroluje 80% bohatstva 20% ľudí. Na internete zarába peniaze 20% zo všetkých ľudí ktorí majú webstránku. V podnikaní väčšinou platí, že 80% predajov je od 20% zákazníkov. Takisto 80% sťažností, alebo požiadaviek na zákaznícku podporu je od 20% zákazníkov. 80% ziskov pochádza z 20% času ktorý do biznisu vložíte atď… (Samozrejme nikdy to nie je presne 80/20, ale zhruba v tomto pomere).

Pracovať efektívne znamená venovať čas hlavne tým 20% aktivitám, ktoré vám prinášajú 80% príjmu a čo najmenej času tým zvyšným 80%. Ak je vašim cieľom nielen finančná, ale aj časová sloboda, potom práve toto riadenia sa pravidlom 80/20 vám umožní urobiť podstatnú prácu skôr a mať čas aj na iné dôležité veci.

Keď si vytvoríte zoznam vecí, ktoré chcete urobiť (napríklad cez váš pracovný deň) a zamyslíte sa nad nimi, zistíte, že iba zlomok z nich sú skutočne dôležité veci, ktoré vám prinášajú skutočné výsledky. Snažte sa venovať čas hlavne tým aktivitám, ktoré sú skutočne dôležité a ostatné buď prenechajte niekomu inému, alebo ich jednoducho nerobte.

Snažte sa, aby čokoľvek čo robíte prinášalo čo najväčší výsledok. Ako príklad môže byť namiesto osobného školenia pre jednu osobu vytvorenie semináru pre niekoľko desiatok ľudí. Alebo vytvorenie video kurzu, ktorý môžete predávať neobmedzenému množstvu ľudí bez toho, aby ste mu museli opäť venovať čas. Zaberie vám to rovnaké množstvo času, ale pritom dosiahnete oveľa lepšie výsledky.

Parkinsonov zákon

Ďalšia vec, ktorá vám umožní ušetriť množstvo času pri práci je takzvaný Parkinsonov zákon, alebo Parkinsonovo pravidlo. Toto pravidlo hovorí, že práca sa rozrastá natoľko, aby vyplnila čas vymedzený na svoju realizáciu.

Určite si pamätáte, kedy ste naposledy dokončovali vašu prácu na poslednú chvíľu. Stihli ste to? Vo väčšine prípadov asi áno. Vaša práca mohla byť dokončená v oveľa kratšom čase, ale vyskytli sa takzvané „neočakávané zdržania“, alebo ste ju vy odkladali na poslednú chvíľu pretože ste vedeli že ešte máte čas…

Keď potrebujete niečo urobiť, dajte si za cieľ dokončenie úlohy v skutočne krátkom čase, tak aby ste sa vyhli zbytočnému naťahovaniu času na jej dokončenie. Uvidíte, že keď si dáte skutočne krátky termín na dokončenie danej úlohy, urobíte ju v oveľa kratšom čase a stihnete toho potom urobiť oveľa viac, alebo si môžete užívať voľný čas.

Záver

Tým že sa budete riadiť pravidlom 80/20 a stanovovaním skutočne krátkeho času na dokončenie úloh, by ste mali byť schopní pracovať 2 až 5 krát efektívnejšie. Takže namiesto 8 hodinového pracovného dňa môžete tú istú prácu urobiť v oveľa kratšom čase.