31 mája, 2024

AkoZarobiť.sk

Ako zarobiť, ušetriť a zhodnotiť peniaze…

Prečo Používať Pri Podnikaní Outsourcing

Každý človek má denne iba 24 hodín ktoré môže využiť. Niektorí ľudia majú viac voľného času ako iní, ale celkovo je to vždy iba 24 hodín denne. Väčšina ľudí nezarába dosť peňazí, pretože jediný zdroj príjmu sú oni sami a ich obmedzený čas.

Keď je váš čas zdroj vášho príjmu, potom sami neurobíte viac. O tom sme si už povedali. Keď chcete dosiahnuť finančnú a časovú nezávislosť musíte namiesto seba použiť zdroje iných ľudí. Je dosť veľa spôsobov ako použiť zdroje iných ľudí. Napríklad na rôzne úlohy ktoré nechcete, alebo neviete urobiť vy sami môžete (a mali by ste) zamestnať iných ľudí.

Ďalším ideálnym príkladom použitia zdrojov iných ľudí je affiliate marketing. Affiliate marketing je systém na sprostredkovanie predaja cez internet, pri ktorom sa predajca delí so ziskom s partnermi, ktorí mu privedú zákazníkov.

Keď budete predávať nejaký produkt, alebo službu, nemusíte vynakladať peniaze na reklamné kampane, ktoré vám nezaručia predaj produktu, alebo služby. Namiesto toho použijete affiliate marketing a sprostredkovateľovi zaplatíte províziu z predaja len vtedy, keď vám privedie zákazníka ktorý u vás nakúpi. Tým pádom sa o zháňanie zákazníkov starajú vaši partneri a vy sa staráte iba o dodanie produktov, alebo služieb. Je to výhra pre obidve strany.

Ďalším príkladom je použitie webstránok iných ľudí. Web 2.0 umožňuje pridávať váš obsah na webstránky iných ľudí (blogy, sociálne siete atď), Vy ich môžete využiť na to aby ste na ich návštevnosti zarobili peniaze. Ako na to si môžete prečítať v tomto článku.

1% zo 100 ľudí je lepšie ako 100% z vás

Už na začiatku som si vedomil že nikdy nebudem schopný vytvoriť to, čo dokáže vytvoriť 100 ľudí, alebo aj iba 10 ľudí (odborníkov). Navyše mojim cieľom je dosiahnuť nielen finančnú, ale aj časovú nezávislosť a preto som si povedal, že radšej použijem 1% práce, alebo zdrojov 100 ľudí ako 100% mojej.

Vy sami nemôžete nikdy dosiahnuť, aby ste vedeli všetko, robili to sami a chceli mať finančnú a časovú slobodu. Tá prichádza s použitím zdrojov iných ľudí. Prečo firmy zamestnávajú ľudí? Pretože úspešné spoločnosti sú založené na štruktúre ľudí, kde má každý na starosti nejakú úlohu. Majiteľ firmy potom môže odísť na niekoľko týždňovú dovolenku a firma môže fungovať aj bez neho. To isté sa dá aplikovať aj pre malý jednoosobový biznis.

Ak nechcete mať veľkú firmu zo zamestnancami je to v poriadku, budete mať menej starostí a budete flexibilnejší. Ale ak chcete začať zarábať veľké peniaze na internete a pritom mať aj dosť času, budete potrebovať pomoc od iných ľudí. Volá sa to outsourcing.

Ak chcete mať niečo urobené dobre, nerobte to vy sami

Keď som začínal svoj biznis na internete chcel som urobiť všetko sám, tak ako to robí väčšina začínajúcich podnikateľov a to je chyba. Najskôr som sa chcel naučiť programovať webstránky, no zistil som že by to trvalo niekoľko rokov. Potom som našťastie našiel oveľa jednoduchší spôsob, takže si viem sám vytvoriť web stránku za jeden deň.

Potom som jej chcel upraviť webdizajn, samozrejme som sa s tým trápil niekoľko dní a aj tak to nebolo také ako som chcel. Potom prišlo na rad tvorenie obsahu, samozrejme to trvalo niekoľko dní kým som vytvoril nejaké texty. Uvedomil som si, že nemôžem všetko urobiť sám, lebo sa nikde nepohnem. Preto som začal hľadať ľudí, ktorí sú lepší ako ja a ktorí by to urobili za mňa oveľa rýchlejšie a lepšie.

Váš úspech pri dosahovaní finančnej a časovej slobody z veľkej časti závisí aj od schopnosti delegovať vašu prácu niekomu inému. Väčšina ľudí si chce všetko urobiť bez najímania iných ľudí (a to platí aj pre niektorých podnikateľov), pretože si myslia že sami to urobia najlepšie.

Tejto mentality sa musíte zbaviť pretože ak nie ste nejaký génius, tak na odbornej úrovni pravdepodobne dokážete urobiť iba veľmi málo vecí a ostatné by ste sa museli dlho učiť. A pravdepodobne by ste to aj tak neurobili tak dobre ako človek ktorý sa tomu profesionálne venuje roky. Preto sa nepokúšajte všetko urobiť sami. Úspech je tímová záležitosť.

Práca, na ktorú si najmete ľudí síce stojí peniaze, ale budete ju mať urobenú lepšie a ušetríte tým veľa času, ktorý môžete venovať podstatnejším veciam. Druhá vec je, že aj tak nemôžete byť odborníkom na všetko a preto je aj lepšie najať na prácu niekoho kto to vie ako to urobiť dobre.

Pokiaľ teda nie ste odborník na všetko, vaše motto by malo znieť: Keď chcem niečo urobiť poriadne, prenechám to odborníkovi.

Váš biznis by nemalo zastaviť, alebo obmedzovať niečo čo „sa nedá urobiť“, len preto, lebo to neviete urobiť vy. Použite na to pomoc od iných ľudí, ktorí to vedia.

Ako nájsť ľudí na outsourcing?

Záleží na tom na akú oblasť sa zameriavate, ale napríklad pri internetovom podnikaní najčastejšie potrebujete outsourceovať prácu ako písanie textov, optimalizáciu pre vyhľadávače, budovanie návštevnosti pre webstránky, marketing, tvorbu webstránok, webdizajn a podobne. Na takéto práce nájdete množstvo ľudí cez internet.

Keď si zadáte dopyt na stránkach ako webtrh.cz, webdeal.cz, weboit.sk, domainer.sk, alebo jaspravim.sk freelanceri.sk a podobne, určite sa vám ozve niekoľko jednotlivcov alebo firiem, ktoré vám vytvoria cenové ponuky a ukážu vám referencie, takže si môžete vyberať z širokej ponuky a pravdepodobne za nižšie ceny ako keby ste si na to našli cez Google nejakú firmu a kontaktovali ich.

Čím dlhšie sa budete v podnikaní pohybovať, tým viac ľudí spoznáte a vytvoríte si kontakty na osvedčených ľudí na ktorých sa môžete s vašou prácou obrátiť.