30 mája, 2024

AkoZarobiť.sk

Ako zarobiť, ušetriť a zhodnotiť peniaze…

Ako Zarobiť Na Tipovaní Športových Stávok

Mnoho ľudí si myslí, že zarobiť na tipovaní športových stávok je nemožné. V skutočnosti je však stávkovanie jedna z mála hazardných hier, v ktorých máte skutočnú možnosť zárobku. Ďalšími sú dostihy a poker.

Všetky spomínané formy hazardu majú niečo spoločné. Každá z nich hrá proti stávkujúcemu. Stávková kancelária, prípadne kasíno majú vždy istú formu výhody oproti stávkarovi. Poker má tzv. rake, čiastku, ktorú si kasíno strháva z vášho účtu pri vstupe do turnaja. Pri dostihoch sa zase stretnete s take-om. A stávkovanie má tzv. vig. Našťastie je táto výhoda stávkovej kancelárie oproti stávkarovi, relatívne malá. Pohybuje sa na úrovni 4,5 %.

Hľadanie hodnotných tipov

Mám priateľa, ktorý je obchodníkom na Wall Street. Je výborným investorom, ktorý sa za niekoľko rokov udomácnil na burze cenných papierov. Síce mi nedal žiadne zákulisné informácie ohľadom vývoja cien konkrétnych akcií na burze, ale povedal mi pár užitočných vecí. Raz som sa ho opýtal na investičné stratégie, ktoré pri svojej práci využíva. Jeho odpoveď bola až zarážajúco jednoduchá a skvele použiteľná v športových stávkach. Tajomstvo spočíva v investovaní do akcií, o ktoré široká verejnosť nemá záujem. Inak povedané, vyhýbať sa vyhláseným investíciám do favorizovaných akcií, ktoré už neponúkajú až takú hodnotu. Takisto aj v stávkovaní, musíte hľadať tímy, na ktoré mnoho ľudí svoje peniaze nevsadí. A naopak, vyhýbať sa stávkam na jasných favoritov.

S týmto prístupom však buďte veľmi opatrní. Nemáme na mysli, aby ste teraz vyhľadávali výlučne veľké kurzy a neprestajne vsádzali proti favoritom. Je to častá chyba mnohých stávkarov. V prípade tipovania zápasov, je veľký rozdiel v bezhlavom podávaní na vysoké kurzy proti favoritom a v starostlivo naplánovaných stávkach. Takéto tipy majú byť podložené štatistikami, vašimi vedomosťami a vaše predpoklady sa musia líšiť od kurzových hladín bookmakerov. To sú skutočné hodnotné stávky (value bets), ktoré vám prinášajú aj slušné šance na výhru.

Kľúčom je ignorovanie „expertov“

Nikdy nepočúvajte expertov! A to sme naozaj veľmi ohľaduplní, keď ich nazývame expertmi. Presnejšie pomenovanie by bolo skôr filozofi, profesori športu, alebo tlčhubovia. Ozajstní experti síce existujú, ale určite ich nenájdete na žiadnej TV stanici, alebo na sociálnej sieti, ako na vás chrlia všetky svoje zaručené informácie a jasné scenáre vývoja vašich zápasov. Ak ste ako stávkar doslova závislý na informáciách od týchto pochybných zdrojov, tak to väčšinou znamená, že nedokážete svoje tipy podložiť vlastnými vedomosťami a štatistikami. Je to veľmi dôležitá súčasť stávkovania, bez ktorej sa určite nezaobídete. Ak to nedokážete, poobzerajte sa radšej po iných spôsoboch zárobku.

Majte však na pamäti, že aj keď zodpovedne používate svoje stratégie, hľadáte value tipy a nevšímate si rady samozvaných expertov, stále stojíte na veľmi tenkom ľade. To je tá zlá správa. Tá dobrá je, že potrebujete dosiahnuť 52,4 percentnú úspešnosť svojich tipov, aby ste sa dostali do malého zisku. Ešte lepšou správou je, že 56 percentná úspešnosť vás urobí skutočne ziskovým stávkarom. Ak sa teda dostanete blízko vytúženej hranice 56 %, ste na dobrej ceste zarábať pomerne veľké sumy peňazí. To nie sú najhoršie vyhliadky, čo poviete?

Stabilný herný plán a money management

Väčšina stávkarov tipuje jednoducho pre zábavu. Je to síce pekné, ale uznajte, víťazstvá a zisky sú väčšou zábavou, ako prehry a neustále straty. Verejnosť stávkuje na jednotlivé tímy z rôznych dôvodov, ale najčastejšie sú to tieto. Majú istý citový vzťah k danému tímu, či už ide o reprezentácie, obľúbené kluby, ktorým fandia od detstva, alebo lokálne kluby z miest v ktorých bývajú. Ďalšou možnosťou je tzv. syndróm favorita, keď stávky podávajú na tím, ktorý by mal podľa nižšieho kurzu vyhrať, prípadne sa opierajú o starých známych, expertných poradcov. Pomocou týchto spôsobov potom skladajú rôzne zaručené stratégie s postupným navyšovaním vkladov, ktoré väčšinou vedú priamo k bankrotu.

Víťazní stávkari využívajú veľmi šikovné, ale stabilné stratégie a hlavne účelný a starostlivo vypracovaný systém výšky stávok (money management). Víťazi sú tiež veľmi konzervatívny, vyhýbajú sa veľkolepým tiketom so závratnými sumami.

Povedali sme vám pár rád, ako sa pozerať na stávkovanie a ako starostlivo vyberať svoje stávky. Používanie týchto trikov sa môže časom vyvinúť do stabilného herného plánu, ktorý budete poctivo dodržiavať. Bez kvalitného money managementu to však nepôjde.

Money management (MM) je síce jednoduchou, ale nevyhnutne dôležitou súčasťou športového tipovania. Paradoxne, drvivá väčšina stávkarov má práve s ňou najväčšie problémy. Prvým krokom na ceste stať sa úspešným tipérom je istota, že váš vstupný vklad je dostatočne veľký. Aj tí najlepší občas bojujú s dlhými sériami bez výhry. Preto je potrebné, aby vaše konto predstavovalo aspoň stonásobok stávky, ktorú ste si určili ako základnú. Ak si napríklad určíte základnú stávku 50 Eur na jeden zápas, váš vstupný kapitál by mal byť na úrovni 5000 Eur. To vám zabezpečí že aj pri skutočne dlhých, nevýherných sériách môžete zostať pokojní a ste stále v hre.

Ďalším pomerne dôležitým pravidlom je stávkovať na každý zápas rovnaké množstvo peňazí. Na webe síce vidíte spomínaných „expertov“, ktorí ponúkajú rôzne päťhviezdičkové zápasy, prípadne „zápasy roka“ . Uvedomte si však, že každá stávka, ktorú urobíte by mala byť päťhviezdičková a ak takú nenájdete, jednoducho dnes netipujte. Disciplína je alfou a omegou športového tipovania.

Tipujte hlavou nie srdcom

Stavíme sa, že toto ste už počuli. Znie to síce ako najjednoduchšia vec na svete, ale mnoho stávkarov s tým neustále bojuje. Pri rôznych príležitostiach vidíte ľudí ako tipujú na svoje obľúbené tímy, s obrovskými kurzami len preto, že im veria. Kľúčom však je mať k svojej stávke racionálny dôvod, najlepšie niekoľko.

Musíte generovať zisky

Táto skutočnosť prichádza ruka v ruke so stabilnou stratégiou a money managementom. Mnoho ľudí sa počas stávkovania správa ako keby hrali lotériu. Hrajú tikety s desiatimi udalosťami a v skutočnosti nemajú žiadnu šancu na dlhodobý úspech.

Stávkovanie je práve o dlhodobom profite, prostredníctvom pravidelného tipovania jednej udalosti na tikete. Ak dokážete vyhrať 55% až 60% svojich tipov, ste na dobrej ceste stať sa úspešným tipérom. Pozor však na prehnanú chamtivosť. Určite poznáte staré známe príslovie, ktoré používajú burzoví obchodníci (Bulls make money , Bears make money, Pigs get slaughtered). To platí aj pre športové stávky, nenásytnosť vedie takmer vždy k bankrotu.

Musíte sa naučiť akceptovať fakt, že prehráte mnoho tiketov. Je to normálne. Ak prehráte, hoďte to za hlavu a sústreďte sa na ďalší zápas. V tejto súvislosti môžeme spomenúť slávneho, dostihového hráča Michaella Pizzollu, ktorý raz povedal: Some will, some won`t, so what? NEXT.

Na druhej strane, to čo zráža na kolená mnohých stávkarov je, že chcú rýchlo odčiniť svoje nepodarené stávky. Preto keď prehrajú, chcú svoje peniaze ihneď vyhrať naspäť. Navyšujú stávky, alebo tipujú bez dostatočného uváženia. Nedovoľte aby sa to stalo aj vám.

Stávkovanie vyžaduje isté úsilie, preto nebuďte leniví

Úspech majú ľudia, ktorí tvrdo pracujú, alebo majú dostatočne bohatých rodičov. Ak teda takýchto rodičov nemáte a chcete mať v stávkovaní úspech, počítajte, že tomu musíte obetovať istý čas. Neobávajte sa však, ak ho máte nedostatok. V súčasnosti existuje množstvo poradenských spoločností, ktoré starostlivo a zodpovedne analyzujú jednotlivé športové udalosti.

Bookmakeri sú skutočne dobrí v tom, čo robia

Ľudia ktorí určujú hodnoty kurzov na jednotlivé zápasy sú čertovsky dobrí. Pravdepodobne nikdy nebudete lepší. Ak tomu neveríte, odporúčame aby ste zmenili názor. Môžete byť síce tvrdohlaví, ale potom nehovorte, že vás nikto nevaroval. Existuje však možnosť, že v dlhodobom meradle budete viackrát na tej správnej strane a celkovo zaknihujete dostatočný profit.

Najlepším spôsobom ako sa na túto problematiku pozrieť, je uveriť ,že na stávkovaní môžete vlastnou šikovnosťou zarobiť peniaze ak budete rozmýšľať tak ako bookmakeri. Ak vidíte kurzy bookmakerov, ktoré vyzerajú ako hodnotné, premýšľajte nad nimi, využite vaše vedomosti a pozrite sa na situáciu z rôznych uhlov pohľadu. Pomôže vám to rozhodnúť sa, na ktorú stranu sa pridať a či vôbec sa daným zápasom zaoberať.

Buďte vyberaví a hľadajte tie najlepšie kurzy

Tento faktor mnoho tipérov prehliada. Mnohí vidia nejaký zápas, analyzujú ho, vyhodnotia či má istú hodnotu a jednoducho naň stavia. Čo ak však niekde nájdete ešte výhodnejší kurz? Úspešné stávkovanie závisí od hľadania najvyšších možných kurzov. Samozrejme to súvisí i s vašim časom a lenivosťou. Každá desatina kurzu však môže byť v dlhodobom meradle rozhodujúca.

Ako teda nájsť tie najlepšie hladiny kurzov? Ak stávkujete cez internet, mali by ste mať otvorený účet minimálne u troch rôznych bookmakerov. Ak máte k dispozícií aspoň tri rôzne účty, k dispozícií myslíme, že k nim máte prístup a disponujete na nich dostatočným kapitálom, môžete starostlivo preskúmať všetky kurzové hladiny, ktoré sa vám ponúkajú a vybrať si tú najlepšiu. Ak máte len jeden účet, ste nútení si vybrať aj menej výhodný kurz.

Naozaj naliehavo vám odporúčame mať viacero účtov u rôznych bookmakerov. Ak ich ešte nemáte, poobzerajte sa po rôznych odporúčaniach a vyberte to, čo považujete za najlepšie.

V tomto článku sme vám prezradili pár tajomstiev úspešných stávkarov. Samozrejme nejde o skutočné tajomstvá. Je to skôr  súbor pripomienok ako pristupovať k stávkovaniu, v záujme stať sa dlhodobo zarábajúcim hráčom.