5 mája, 2022

AkoZarobiť.sk

Ako zarobiť, ušetriť a zhodnotiť peniaze…

Ako Zarobiť Na Kryptomenách? Dá Sa To?

Je až neuveriteľné koľko ľudí vstupuje na trh s kryptomenami s očakávaním rýchleho zárobku. Väčšina ľudí si pri spätnom pohľade na vývoj kryptomien predstavuje rovnaké výnosy aj do budúcna, čo môže, ale nemusí byť realita. Väčšina ľudí si neuvedomuje riziko straty vložených peňazí.

Dalo by sa povedať, že sú tri skupiny ľudí:

1. Tí, čo veria kryptomenám. V tejto skupine je škála ľudí od tých, ktorí to berú s rezervou až po fanatikov, ktorí si na krypte zakladajú dôchodok (tí sa snažia do crypta natiahnúť čo najviac ľudí agresívnou propagáciou). Väčšinou títo ľudia nakupovali kryptomeny už v ich počiatkoch a zhodnotili svoje vklady o tisíce %. Pochopiteľne sú optimisti a chcú, aby trh rástol ďalej.

2. Potom sú tu skeptici. Tu je tiež škála ľudí od totálnych pesimistov a zavrhovačov kryptomien až po miernych skeptikov, ktorí možno iba zmeškali príležitosť a voči kryptomenám zatrpkli len preto. Sú tu aj tí, ktorí si uvedomujú, že na tých technológiách niečo možno bude, ale uvedomujú si, že sa jedná vo väčšine kryptomien o podvod absurdných rozmerov. Do tejto skupiny patria napríklad aj najlepší investori na svete Warren Buffett a Charlie Munger, ktorí otvorene kryptomenový trh kritizujú.

3. A potom sú tu tí, ktorí vôbec nevedia o čo ide a ani ich to nezaujíma.

V ktorej skupine je najlepšie byť? To je dobrá otázka. Ak nieste jedným z ľudí, ktorí nakupovali kryptomeny už pred rokmi a začínate o tom uvažovať len teraz, tak by ste určite mali byť veľmi opatrní.

Moja odpoveď je ak máte voľné peniaze, ktoré si skutočne môžete dovoliť stratiť, potom ich môžete staviť na nejaké kryptomeny a možno zarobíte pár %-né zhodnotenie.

Ale ak vidíte kryptomeny ako „istú“ príležitosť na rýchly zárobok, potom ste na omyle. Ak ste laik a nemáte potrebné zručnosti (napríklad programátorske a štatistické, aby ste vyvinuli nejaký algorytmus na obchodovanie na burze kryptomien, alebo vytvorili nejaký iný užitočný produkt, alebo službu založenú na blockchaine), potom kryptomeny určite nie sú spôsobom ako zarobiť rýchle a ľahké peniaze.

Musíte si uvedomiť, že pri aktívnom intradennom obchodovaní nemáte šancu z dlhodobého hľadiska. Prečo? Lebo obchodujete proti algorytmom, čiže počítačovým programom. Už nie len proti ľuďom ako to bolo kedysi, pretože viac ako 90% denného objemu obchodovania vytvárajú algorytmy.

A čo nákup a dlhodobé držanie kryptomien? Ako som písal, je to rovnaké riziko ako keď idete do kasína a stavíte na červenú, alebo čiernu na rulete. Môže to výjsť, ale nemusí.

Asi najdôležitejšie je vedieť to, že väčšina kryptomien nemá žiadnu reálnu hodnotu a sú tlačené do enormných rastov len preto, lebo sa vždy nájde niekto, kto ich kúpi ešte na vyššej cene. Vlastne až do určitého bodu kedy tá iracionalita bude celkom zjavná. Kedy to bude je otázka za milión eur, ale s veľkou pravdepodobnosťou táto bublina skôr či neskôr nenávratne spľasne a väčšina „investorov“ bude mať na svojich kontách bezcenné kryptomeny.

Ak sa vám chce študovať tisíce kryptomien a technológie a projekty okolo nich a stávkovať na ich možnú budúcnosť a riskovať, že o váš vklad prídete, potom to môže mať zmysel. Veľa ľudí berie „investovanie“ do kryptomien ako lotériu. „Dám 10 eur na každú kryptomenu a možno nejaká z nich vystrelí“ Možno to je najlepší prístup, keď už tomu nedokážete odolať a chcete trochu hazardovať. Lebo pri tom, čo sa deje na kryptomenovom trhu sa nedá hovoriť o investovaní, ale len o špekulovaní a hazardovaní.

Ak si vážite váš čas a hľadáte reálny spôsob ako zarábať peniaze dlhodobo a stabilne, obchodovanie alebo investovanie do kryptomien pravdepodobne nebude vaša šálka kávy a mali by ste zvážiť napríklad rozbeh podnikania.